| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

Dvorkinas

Page history last edited by Admin 13 years, 1 month ago

Iškoduoti Aleksandro Dvorkino "Sektas"

 

Lietuviškai išleistoje A. Dvorkino knygoje ("Sektos. Totalitarinių sektų apžvalga". Kaunas, 2006 m), kuri aprašo daugelį religinių judėjimų, 8 skyriuje pateikta gana daug informacijos apie Krišnos sąmonės judėjimą, kuri sudėliota tokiu principu, kad autoriaus savaip apdoroti (dekonstruoti) įvairūs faktai ir kai kurie išgalvoti dalykai kartu sudėjus sudarytų vientisą vaizdą, imituojantį tikrumą, ir būtų sukurtas autoriaus siekiamas įspūdis. Žemiau esančiame tekste bus parodyta, kokiu būdu tai daroma, ir rekonstruojamos realios aplinkybės.

 

Įvadinės pastabos

 

Šri Šrimad Bhaktivedanta Svami Prabhupada savo knygose ir pokalbiuose nesutapatindavo Krišnos Sąmonės judėjimo (Krishna Consciousness movement) sąvokos ir Tarptautinės Krišnos Sąmonės Bendruomenės kaip organizacijos (International Society for Krishna Consciousness, ISKCON), darydavo dalinę perskyrą. Pavyzdžiui, savo "Bhagavad-gitos, kokia ji yra" pratarmėje jis rašo:

 

Mūsų Krišnos sąmonės judėjimas - autentiškas, istoriškai patvirtintas autoritetų, atitinkantis žmogaus prigimtį ir transcendentinis, nes pagrįstas Bhagavad-gita, Kokia Ji Yra. Laipsniškai jis tampa pačiu populiariausiu judėjimu visam pasaulyje, ypač jaunosios kartos tarpe. Vyresnioji karta taip pat vis labiau ir labiau juo domisi. Vyresni džentelmenai tiek susidomi, kad mūsų mokinių tėvai ir seneliai įkvepia mus tapdami mūsų didžios bendrijos, Tarptautinės Bendrijos Krišnos Sąmonei, asocijuotais nariais. Los Andžele daug tėvų ir mamų ateidavo pasimatyti su manim ir išreikšti dėkingumo jausmus dėl to, kad skleidžiu Krišnos sąmonės judėjimą po visą pasaulį. Kai kurie iš jų sakė, kad tai didžiulė sėkmė amerikiečiams, kad pradėjau Krišnos sąmonės judėjimą Amerikoje. Bet iš tikrųjų tikrasis šio judėjimo tėvas yra Pats Viešpats Krišna, kadangi judėjimas buvo pradėtas labai seniai, bet žmonių visuomenei yra perduodamas mokinių sekos. Jeigu turiu kokių nuopelnų tame, tai jie priklauso ne man asmeniškai, bet priskirtini mano amžinajam dvasiniam mokytojui Jo Dieviškajai Malonei Oḿ Viṣṇupāda Paramahaḿsa Parivrājakācārya 108 Śrī Śrīmad Bhaktisiddhānta Sarasvatī Gosvāmī Mahārāja Prabhupādai.

 

Šri Šrimad Bhaktisiddhanta Sarasvati Prabhupada 1932 m. vaišnavų žurnale "Šri Sadžanatošani", straipsnyje pavadinimu "Killing of Putana" rašo:

 

Aukščiausiasis Viešpats Šri Krišna Čaitanja, sekdamas šventraščių mokymu, nurodo amžinosios religijos mokytojams visišką konvencionalizmo nebuvimą. Tai nereiškia, kad mechaniškas nekonvencionalaus gyvenimo prisiėmimas gali ką nors padaryti tinkamu būti religijos mokytoju. Tam, kad kontroliuoti sąlygotų sielų įgimtą pasaulietiškumą, reguliavimas yra būtinas. Bet joks mechaniškas reguliavimas neturi vertės netgi tokiam tikslui.

Bona fide religijos mokytojas nėra nei kokios nors mechaninės sistemos produktas, nei mėgėjas. Tokiu pat būdu, jo rankose jokia sistema neturi galimybės išsigimti į negyvą tvarką. Vien tik fiksuotų doktrinų ir fiksuotų liturgijų vykdymas negali išlaikyti žmogaus doktrinos ar liturgijos tikrojoje dvasioje.

Organizuotos bažnyčios idėja suprantama forma iš tiesų žymi gyvojo dvasinio judėjimo uždarymą  (The idea of an organized church in an intelligible form indeed marks the close of the living spiritual movement.). Didžiosios ekleziastinės organizacijos yra kaip dambos ir užtvankos, siekiančios kontroliuoti srovę, kuri negali būti sulaikyta jokių panašių įrengimų. Jos taip pat be klaidos parodo bona fide dvasinio mokytojo absoliutaus ir nekonvencionalaus vedimo galą. Šio pasaulio žmonės supranta preventyvias sistemas, jie neturi jokio įsivaizdavimo apie nenumatomą pozityvų amžiną gyvenimą. Taip pat negali būti jokio žemiško įrengimo pastoviam amžino gyvenimo išsaugojimui šiame pasaulietiniame lygmenyje populiariu mastu.

 

Gaudija vaišnavų tradicijos dvasiniai mokytojai Šri Čaitanjos Mahaprabhu misijai skleisti įkuria organizacijas įvairiais pavadinimais (pvz. Šrila Bhaktisidhanta Sarasvati įkūrė Gaudija Math, Gaudija Math atšakas vėliau kūrė jo mokiniai, Šrila Bhaktivedanta Svami Maharadžas ir Šrila Bhaktipragjana Kešava Maharadžas įkūrė Gaudija Vedanta Samiti, vėliau Šrila Bhaktivedanta Svami Maharadžas Niujorke įkūrė ISKCON), ir stengiasi, kad jų veikla būtų sėkminga, bet organizacija laikoma vertinga tiek, kiek ji padeda nuoširdiems žmonėms sužinoti apie Šri Čaitanjos Mahaprabhu mokymą, atlikti dvasinę bhakti-jogos praktiką, ir nelaikoma tikslu pati savaime. Vaišnavų mokytojai nesiekia įkurti bažnyčios su hierarchine struktūra, nors pasekėjai dėl materialistinio sąlygotumo gali turėti tokią natūralią tendenciją, kaip ir minima Šrilos Bhaktisidhantos Sarasvati aukščiau cituotame tekste.

Jeigu yra mokytojas ir mokinių grupė, iš kurių vieni yra labiau pažengę, kiti mažiau, dar kiti tik bando pradėti sekti, tai akivaizdu, kad mokinių veiksmai negali būti visais atvejais be priekaištų, gali pasitaikyti nusižengimų ir - pasitaikant asmenų su tendencija tam - nusikaltimų. Šrila Bhaktivinoda Thakura knygoje "Džaiva dharma" sako, kad pradinio lygio vaišnavų tradicijos adepto polinkis doriems ir nuodėmingiems veiksmams yra panašus kaip ir kitų žmonių. Tai reiškia, kad sociologiniu požiūriu, iš pradinio lygio vaišnavų vidutiniškai (statistiškai) galima tikėtis panašių dorų ar nedorų veiksmų, kaip iš kitų panašaus socialinio-psichologinio profilio žmonių - užsiimančių kokia nors altruistine, kultūrine, religine ar savęs tobulinimo veikla. (Kita vertus, teisinga ir sėkminga bhakti jogos praktika turėtų juos greitai apvalyti, bet ne visada ji būna sėkminga).

Iš to seka, kad organizacijų problemos gali būti grynai materialistinės, ir atskirų organizacijų, grupių ar pasekėjų problemų nereiktų sutapatinti su gyvuoju dvasiniu judėjimu ir dvasiniu mokymu, ar tradicija - greičiau jau kokie nors ryškūs prasižengimai, būdingi kuriai nors pasekėjų grupei, rodo jų nesėkmę pastangose būti gyvojo dvasinio judėjimo dalimi ir iki galo įgyvendinti siekiamus idealus. Žemiau esančiame tekste susilaikoma nuo įvairių negatyvių faktų vertinimo, smerkimo ar teisinimo. Šio teksto tikslas nėra kontrargumentuoti visus "Sektų" autoriaus teiginius apie Krišnos sąmonės judėjimo pasekėjus. Iš judėjimo grupių Vakaruose istorijos kartais galima pastebėti "sektantiškų" (blogąja to žodžio prasme) simptomų, bet jie būdingi atskiroms grupėms ir atskiriems atvejams, ir akivaizdžiai atsiranda kartu su mokymo principų pažeidimais, o tai tas grupes savaime diskvalifikuoja kaip autentiško judėjimo dalį.

***

 

Aš nesu ir nebuvau ISKCON'o narys, ir besidomintiems vaišnavizmu šiuo metu nerekomenduočiau įsijungti į ISKCON (galbūt ateityje situacija bus kitokia) , taigi, šį nagrinėjimą reiktų vertinti ne kaip "advokatavimą" ISKCON, bet kaip  A.Dvorkino užsipuolimo prieš gaudija vaišnavų tradiciją demaskavimą, ir papildomos faktinės informacijos pateikimą tiems, kuriuos sutrikdė "Sektų" tekstas apie Krišnos sąmonės judėjimą.

 

8 skyriaus "Krišnos sąmonės organizacija" (262-308 psl.) teksto nagrinėjimas

 

262 puslapio

 

263 puslapio

 

264 puslapio

 

265 puslapio

 

266 puslapio

 

267- 270 puslapių

 

271 - 275 puslapių

 

276 - 279 puslapių

 

280 - 287 puslapių

 

288 - 302 puslapių 

 

(bus pildoma toliau... )

 

 


 

Papildoma informacija - nuorodos

 

Rusiškosios wikipedijos straipsnis apie A.Dvorkino "Sektas"

 

Straipsnis apie A. Dvorkino \"Sektas\" religija.lt svetainėje

 

Diskusijų apie A. Dvorkino \"Sektas\" gija religija.lt svetainėje

 

Straipsnis apie A.Dvorkiną Wikipedijoje.ru

 

Rusijos antikultinio judėjimo ir A.Dvorkino veiklos apžvalga religioustolerance.org svetainėje

 

Diskusija su Šv.Pijaus X kunigų brolijos Lietuvoje interneto svetainės forumo dalyviais apie brolijos išleistą A.Dvorkino knygos "Sektos" lietuvišką vertimą. (forumas sustabdė savo veiklą, kurį laiką diskusijos neprieinamos)

 

2009 m. straipsnis apie religinės laisvės situaciją Rusijoje

 


 

Tokio pobūdžio niekinimą, kuris būdingas A.Dvorkino knygos "Sektos" išpuoliams prieš vaišnavų dvasinį mokytoją Šrilą Prabhupadą, tradiciją, mokymą ir garbinamą Viešpatį, draudžia ne tik moraliniai dėsniai, bet ir įstatymai. Pvz.:

 

LR ATPK 214(12) str.: Spaudinių, vaizdo, garso ar kitokios produkcijos, propaguojančios nacionalinę, rasinę ar religinę nesantaiką, gaminimas ar laikymas turint tikslą platinti, taip pat platinimas arba viešas demonstravimas – užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki penkių tūkstančių litų su tokio pobūdžio gaminamos, laikomos, demonstruojamos ar platinamos produkcijos bei priemonių, iš esmės naudojamų tai produkcijai gaminti ar demonstruoti, konfiskavimu arba be tokių priemonių konfiskavimo.

LR BK 154 str. 1 d.:  Tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

LR BK 155 str. 2 d.: Tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

LR BK 139 str.: Tas, kas atliko veiksmus, kuriais siekta žmonių grupei ar jai priklausančiam asmeniui dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų sutrukdyti lygiomis teisėmis su kitais dalyvauti politinėje, ekonominėje, socialinėje, kultūrinėje, darbo ar kitoje veikloje arba suvaržyti tokios žmonių grupės ar jai priklausančio asmens teises ir laisves, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

LR BK 170 str. 1d.: Tas, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.